Acasă Stiri Dolj Inter Milano a cucerit Cupa Italiei, după un meci „nebun” cu Juve

Inter Milano a cucerit Cupa Italiei, după un meci „nebun” cu Juve

Inter Milano a cucerit Cupa Italiei după ce a învins-o în finală, cu scorul de 4-2 după prelungiri, pe Juventus Torino, deţinătoarea trofeului. Partida s-a desfăşurat miercuri seară, pe „Stadio Olimpico” din Roma.

Inter, cu portarul român Ionuţ Radu pe banca de rezerve, a deschis scorul în debutul primei reprize, prin Nicolo Barella (‘7).
Juve a întors rezultatul după pauză, într-un interval de doar două minute, graţie golurilor lui Alex Sandro (’51) şi Dusan Vlahovic (’53).
Milanezii au restabilit egalitatea prin Hakan Calhanoglu (’80). Acesta a transformat un penalti, trimiţând meciul în prelungiri. Acolo a ieşit la rampă croatul Ivan Perisic, care înscris de două ori, în minutele 99 – penalti şi 102, oferindu-i lui Inter primul succes în Coppa Italia după o aşteptare de 11 ani.

Inter Milano: Samir Handanovic – Milan Skriniar, Stefan De Vrij, Danilo D’Ambrosio (’64, Federico Dimarco; ‘116, Alessandro Bastoni) –