Acasă Stiri Olt Peste 1200 de noi cazuri de viroză, pneumonie și gripă au fost...

Peste 1200 de noi cazuri de viroză, pneumonie și gripă au fost înregistrate, doar săptămâna trecută, în Olt

Peste 1200 de oameni au contractat, săptămâna trecută, bolile sezonului rece. Au apărut și noi cazuri de gripă, manifestate la persoane cu vârste cuprinse între 0 ani și 38 de ani, care s-au prezentat la spitalele din Slatina și Caracal. Dintre persoanele bolnave, peste 150 de oameni au avut nevoie de tratament de specialitate în spital, transmite, marți, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Olt.

DSP spune că, săptămâna trecută au fost înregistrate  854 de infecții respiratorii acute (viroze), 66 de oameni fiind internați în spitale, și de 380 de cazuri de pneumonie, 88 de bolnavi având nevoie să fie tratați la spital.

În plus, săptămâna trecută au fost înregistrate și cinci cazuri noi de gripă, manifestate la persoane cu vârste cuprinse între 0 ani și 38 de ani, care s-au prezentat la spital, unde trei au rămas internați

Până acum, în această iarnă, în Olt au fost 134 de persoane au fost confirmate cu gripă.

 » [ CITESTE TOATA STIREA ]

Articolul precedentConsiliul Județean Ialomița face demersuri pentru construcția unui sediu administrativ
Articolul următorAlex Pițurcă, reținut de DNA. De ce este acuzat fiul lui Victor Pițurcă