Acasă Stiri Dolj Preliminarii CE 2024 | România – Belarus 2-1. Victorie meritată, cu tremurat...

Preliminarii CE 2024 | România – Belarus 2-1. Victorie meritată, cu tremurat pe final

17
0

Naționala României s-a impus, scor 2-1, în partida susținută marți seară, pe Arena Națională, în fața reprezentativei Belarusului. Această dispută a contat pentru etapa a 2-a din Grupa I a preliminariilor Campionatului European din 2024, găzduit de Germania (14 iunie – 14 iulie).

Tricolorii au deschis scorul prin Nicolae Stanciu, dintr-o lovitură liberă executată în forță de pe partea stângă (’17, 1-0).

La doar două minute, fundașul Burcă a reluat în plasă, de lângă Volkov, o centrare venită de la Răzvan Marin (’19, 2-0).

În repriza secundă, Denis Alibec și-a trecut în cont o bară, după o centrare de pe dreapta (’58).

Oaspeții au redus din diferență prin Morozov a reluat superb, de la 15 metri, cu boltă, la colțul din dreapta al porții (’86, 2-1).

ROMÂNIA: Radu – Manea, Drăgușin, Burcă, Opruț – R. Marin, T. Băluță (’44,